Siden Betty gikk fra Montefiascone til Capranica i 2019 (Se her, her, her og her), og vi hadde lyst til å prøve å gå et sted ingen av oss hadde gått før, gikk vi i dag Via Francigena fra Montefiascone til Bolsena. Bolsena er en av de mulige lokasjonene til den etruskiske byen Volsinii som var en av de mektigste bystatene i den etruiskiske konføderasjonen av 12 bystater.
Uansett gikk vi fra Montefiascone i litt kjølig men flott vær. Mesteparten av ruten gikk på grusveier og stier. Vi møtte mange vandrere på veien, bl.a. et amerikansk par som hadde gått fra Amsterdam og ned til Reims og deretter fulgt Via Francigena. Han var utdannet arkeolog og kunne begeistret fortelle om en etruskisk tempelruin ikke langt fra der vi møttes. Dessverre var den litt utilgjengelig, så vi droppet å stikke innom. Men han jobbet også med GIS (i arkeologisammenheng) så vi kunne prate litt datafag også.
Turen endte ved solnedgang ved Lago di Bolsena hvor vi sjekket inn på en sånn ferieresort rett ved sjøen, men det er utenfor sesongen så prisen er helt fin og klientellet er 6-7 eldre par og oss.
I dag spiste vi en for oss relativt normal middag også: Minestronesuppe, Stekt ørret (fra Bolsenasjøen) med poteter og salat og en dessert. Fin avveksling etter mange dager med pasta og tilsvarende retter.


En kommentar om “Via Francigena: Montefiascone – Bolsena”